Skip to main content
Aktualności

Od zęba do serca

Potoczne powiedzenie mówi, że zęby – w przeciwieństwie do włosów – nie odrastają. Stałe uzębienie mamy na całe życie, więc trzeba o nie dbać nie tylko ze względów estetycznych. Jedną z chorób jamy ustnej jest choroba przyzębia, która obejmuje dziąsło, okostną, ozębną a także kość wyrostka zębodołowego. Pod wpływem zakażenia tkanek przyzębia dochodzi do szeregu niekorzystnych zmian, na przykład zapalnej resorpcji kości wyrostka, która w konsekwencji może prowadzić do utraty zęba. Badania wykazują, że choroby przyzębia mogą także wpływać na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Mężczyzna z bólem zęba

Co mówią badania?

Wiele zagranicznych badań wykazuje zależność pomiędzy chorobami przyzębia a ryzykiem występowania schorzeń sercowo – naczyniowych. W jednym z nich badacze we współpracy z NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey) wykazali, że wśród blisko 1000 przebadanych, osoby z paradontozą miały o 25% większe ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca1. Co ciekawe, według badaczy mężczyźni w wieku 50 lat z paradontozą byli o 72% bardziej narażeni na rozwój choroby wieńcowej w stosunku do grupy ze zdrowym przyzębiem2.

W innym sześcioletnim badaniu kohortowym wykazano, że mężczyźni, którzy mieli braki w uzębieniu i towarzyszącą chorobę przyzębia, byli aż o 70% bardziej narażeni na wystąpienie choroby wieńcowej serca2.

Problemy sercowe a choroba przyzębia

Bakterie odpowiedzialne za stan zapalny przyzębia, takie jak Streptocococcus sanguis iPorphyromona gingivalis wywołują agregację płytek krwi poprzez ekspresję kolagenopodobnych białek. Zagregowane białka natomiast mogą odgrywać rolę w powstawaniu miażdżycy i zdarzeń zakrzepowo-zatorowych2.

Szczególnie groźne dla osób z wadami serca i po przebytych zabiegach kardiochirurgicznych mogą być urazy związane z tkankami przyzębia. Uszkodzenie tkanki jamy ustnej w trakcie zabiegu stomatologicznego, na przykład ekstrakcji zęba czy leczenia kanałowego, może skutkować przedostaniem się bakterii z jamy ustnej do krwi.  Zdarza się, że bakterie są eliminowane z organizmu samoistnie. Jednak u osób z po przebytych chorobach serca może dojść do infekcyjnego zapalenia wsierdzia3.

Profilaktyka u stomatologa

Koniecznie poinformuj dentystę przed interwencją stomatologiczną, jeśli masz wadę serca lub kiedykolwiek w przeszłości chorowałeś na infekcyjne zapalenie wsierdzia. Stomatolog powinien też wiedzieć jeśli przeszedłeś jakikolwiek zabieg kardiochirurgiczny z użyciem sztucznych materiałów lub jesteś po zabiegu wszczepienia sztucznej zastawki czy plastyki zastawki. W tych przypadkach zostanie Ci przepisana odpowiednia antybiotykoterapia jako profilaktyczne działanie przeciwko ewentualnym powikłaniom w wyniku uszkodzenia przyzębia3.

Choroby przyzębia a inne schorzenia

Choroby przyzębia to poważny problem, ponieważ w bezpośredni sposób wpływają na nasz ogólny stan zdrowia. Zmienione zapalnie przyzębie stanowi siedlisko bakterii oraz mediatorów zapalanych. Taki stan może spowodować wzrost ryzyka zachorowań na wiele schorzeń ogólnych, w tym: cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów czy osteoporozy lub zmienić przebieg tych chorób1.

PP-POL-POL-0033

  1. „Choroby przyzębia”; M.Jóźwik, Z.Kopański; Journal of Clinical Healthcare
  2. „The link between periodontal disease and cardiovascular disease: How far we have come in last two decades?” ; J Indian Soc Periodontol. 2010 Jul-Sep; 14(3): 148–154.
  3. Wytyczne ESC dotyczące leczenia infekcyjnego zapalenia wsierdzia w 2015 roku

To również może Cię zainteresować

Miażdżyca

Miażdżyca

Miażdżyca: Czym jest, jakie są jej przyczyny i skutki? Czy można jej zapobiec?Miażdżyca (arteroskleroza) jest chorobą, której powikłania (takie, jak choroba wieńcowa, udar mózgu) stanowią najczęstszą

CZYTAJ WIĘCEJ

Czym jest zdrowy tryb życia

Czym jest zdrowy tryb życia

Czym jest zdrowy tryb życia i jaki ma wpływ na układ krążenia?Profilaktyka chorób układu krążenia ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju wielu chorób oraz ich następstw. Zdrowy tryb życia

CZYTAJ WIĘCEJ

Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu: objawy, przyczyny, leczenie, skutki. Czy można mu zapobiegać?Udar mózgu to trzecia co do częstości przyczyna zgonów po 40. roku życia, a także najczęstsza przyczyna powstawania

CZYTAJ WIĘCEJ