Od zęba do serca
Potoczne powiedzenie mówi, że zęby – w przeciwieństwie do włosów – nie odrastają. Stałe uzębienie mamy na całe życie, więc trzeba o nie dbać nie tylko ze względów estetycznych. Jedną z chorób jamy ustnej jest choroba przyzębia, która obejmuje dziąsło, okostną, ozębną a także kość wyrostka zębodołowego. Pod wpływem zakażenia tkanek przyzębia dochodzi do szeregu niekorzystnych zmian, na przykład zapalnej resorpcji kości wyrostka, która w konsekwencji może prowadzić do utraty zęba. Badania wykazują, że choroby przyzębia mogą także wpływać na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Co mówią badania?
Wiele zagranicznych badań wykazuje zależność pomiędzy chorobami przyzębia a ryzykiem występowania schorzeń sercowo – naczyniowych. W jednym z nich badacze we współpracy z NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey) wykazali, że wśród blisko 1000 przebadanych, osoby z paradontozą miały o 25% większe ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca1. Co ciekawe, według badaczy mężczyźni w wieku 50 lat z paradontozą byli o 72% bardziej narażeni na rozwój choroby wieńcowej w stosunku do grupy ze zdrowym przyzębiem2.
W innym sześcioletnim badaniu kohortowym wykazano, że mężczyźni, którzy mieli braki w uzębieniu i towarzyszącą chorobę przyzębia, byli aż o 70% bardziej narażeni na wystąpienie choroby wieńcowej serca2.
Problemy sercowe a choroba przyzębia
Bakterie odpowiedzialne za stan zapalny przyzębia, takie jak Streptocococcus sanguis iPorphyromona gingivalis wywołują agregację płytek krwi poprzez ekspresję kolagenopodobnych białek. Zagregowane białka natomiast mogą odgrywać rolę w powstawaniu miażdżycy i zdarzeń zakrzepowo-zatorowych2.
Szczególnie groźne dla osób z wadami serca i po przebytych zabiegach kardiochirurgicznych mogą być urazy związane z tkankami przyzębia. Uszkodzenie tkanki jamy ustnej w trakcie zabiegu stomatologicznego, na przykład ekstrakcji zęba czy leczenia kanałowego, może skutkować przedostaniem się bakterii z jamy ustnej do krwi. Zdarza się, że bakterie są eliminowane z organizmu samoistnie. Jednak u osób z po przebytych chorobach serca może dojść do infekcyjnego zapalenia wsierdzia3.
Profilaktyka u stomatologa
Koniecznie poinformuj dentystę przed interwencją stomatologiczną, jeśli masz wadę serca lub kiedykolwiek w przeszłości chorowałeś na infekcyjne zapalenie wsierdzia. Stomatolog powinien też wiedzieć jeśli przeszedłeś jakikolwiek zabieg kardiochirurgiczny z użyciem sztucznych materiałów lub jesteś po zabiegu wszczepienia sztucznej zastawki czy plastyki zastawki. W tych przypadkach zostanie Ci przepisana odpowiednia antybiotykoterapia jako profilaktyczne działanie przeciwko ewentualnym powikłaniom w wyniku uszkodzenia przyzębia3.
Choroby przyzębia a inne schorzenia
Choroby przyzębia to poważny problem, ponieważ w bezpośredni sposób wpływają na nasz ogólny stan zdrowia. Zmienione zapalnie przyzębie stanowi siedlisko bakterii oraz mediatorów zapalanych. Taki stan może spowodować wzrost ryzyka zachorowań na wiele schorzeń ogólnych, w tym: cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów czy osteoporozy lub zmienić przebieg tych chorób1.
PP-POL-POL-0033
- „Choroby przyzębia”; M.Jóźwik, Z.Kopański; Journal of Clinical Healthcare
- „The link between periodontal disease and cardiovascular disease: How far we have come in last two decades?” ; J Indian Soc Periodontol. 2010 Jul-Sep; 14(3): 148–154.
- Wytyczne ESC dotyczące leczenia infekcyjnego zapalenia wsierdzia w 2015 roku