Co się stanie z Twoim organizmem, gdy rzucisz palenie?
Decyzja o rzuceniu palenia spędza ci sen z powiek? Nie jesteś do końca przekonany, czy warto? A może szukasz nowych argumentów, aby namówić bliską osobę do wyrwania się z nałogu? W obu przypadkach śpieszymy z pomocą – pokażemy, co tak naprawdę zmienia się w organizmie człowieka, który rzuca palenie. Bo zmienia się sporo. Zarówno natychmiast, jak i stopniowo, ale długofalowo.

Zmiany odczuwalne do kilku tygodni od rzucenia palenia
Wypalanie nawet kilku papierosów dziennie, a nawet palenie od czasu do czasu może zwiększać ryzyko zachorowania na raka płuc. Zaprzestanie palenia przynosi natychmiastowe korzyści, które pojawiają się już po kilku godzinach i tygodniach. Te podstawowe to: obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie wydzielania się flegmy, zmniejszenie napadów kaszlu oraz zwiększenie pojemności płuc1.
Zmiany długofalowe
Wykazano, że w dłuższej perspektywie rzucenie palenia może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka, choroby serca i przewlekłe choroby płuc. Im wcześniej wyrwiemy się z nałogu, tym większe mamy szansę na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka płuc1. Należy jednak pamiętać, że rzucenie palenia jest korzystne w każdym wieku, a korzyści kumulują się w czasie. Na przykład, gdy zdecydujesz się na rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia, o 90% zmniejszasz ryzyko śmierci z powodu chorób związanych z paleniem tytoniu1. Nawet osoby, u których zdiagnozowani już raka, odnoszą korzyści z rzucenia palenia. W niektórych rodzajach raka, zerwanie z nałogiem w momencie postawienia diagnozy może zmniejszyć nawet o 40% ryzyko zgonu z powodu raka1.
Rzucenie palenia może mieć też efekty psychologiczne – staniesz się bardziej pewny siebie, mniej nerwowy, nie będziesz się martwił, że przykry zapach papierosów odstrasza towarzystwo. Twoja rodzina i znajomi ci podziękują – nie będą narażeni już na zgubne skutki biernego palenia. Badania potwierdziły również, że osoby, które rzuciły palenie są bardziej produktywne w pracy.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do 2030 r. liczba zgonów związanych z paleniem papierosów może wynieść ponad 8 milionów rocznie.. Nie masz już chyba wątpliwości, że zerwanie z nałogiem tytoniowym przynosi tylko korzyści?
Jeśli powyższe prozdrowotne argumenty nie przekonują cię do rzucenia palenia, to mamy jeszcze jeden – ekonomiczny. Paląc regularnie przez 20 lat, możesz „przepalić” nawet 260 tys. złotych. Warto więc rzucić i oszczędzić i zdrowie, i pieniądze.
1 "Smoking Cessation"; Tiffani Sealock; Sandeep Sharma
2 "Benefits of quitting smoking on work productivity and activity impairment in the United States, the European Union and China"; Christine L. Baker, Natalia M. Flores, Kelly H. Zou, Marianna Bruno, Vannessa J. Harrison
3 "Projections of Global Mortality and Burden of Disease from 2002 to 2030"; Colin D. Mathers*, Dejan Loncar