Aktualności

Kobieta trzymająca okulary
28.09.2018

Co się stanie z Twoim organizmem, gdy rzucisz palenie?

Decyzja o rzuceniu palenia spędza ci sen z powiek? Nie jesteś do końca przekonany, czy warto? A może szukasz nowych argumentów, aby namówić bliską osobę do wyrwania się z nałogu? W obu przypadkach śpieszymy z pomocą – pokażemy, co tak naprawdę zmienia się w organizmie człowieka, który rzuca palenie. Bo zmienia się sporo. Zarówno natychmiast, jak i stopniowo, ale długofalowo.

Dłonie ze złamanym papierosem

Zmiany odczuwalne do kilku tygodni od rzucenia palenia

Wypalanie nawet kilku papierosów dziennie, a nawet palenie od czasu do czasu może zwiększać ryzyko zachorowania na raka płuc. Zaprzestanie palenia przynosi natychmiastowe korzyści, które pojawiają się już po kilku godzinach i tygodniach. Te podstawowe to: obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie wydzielania się flegmy, zmniejszenie napadów kaszlu oraz zwiększenie pojemności płuc1.

Zmiany długofalowe

Wykazano, że w dłuższej perspektywie rzucenie palenia może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka, choroby serca i przewlekłe choroby płuc. Im wcześniej wyrwiemy się z nałogu, tym większe mamy szansę na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka płuc1. Należy jednak pamiętać, że rzucenie palenia jest korzystne w każdym wieku, a korzyści kumulują się w czasie. Na przykład, gdy zdecydujesz się na rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia, o 90% zmniejszasz ryzyko śmierci z powodu chorób związanych z paleniem tytoniu1. Nawet osoby, u których zdiagnozowani już raka, odnoszą korzyści z rzucenia palenia. W niektórych rodzajach raka, zerwanie z nałogiem w momencie postawienia diagnozy może zmniejszyć nawet o 40% ryzyko zgonu z powodu raka1.

Rzucenie palenia może mieć też efekty psychologiczne – staniesz się bardziej pewny siebie, mniej nerwowy, nie będziesz się martwił, że przykry zapach papierosów odstrasza towarzystwo. Twoja rodzina i znajomi ci podziękują – nie będą narażeni już na zgubne skutki biernego palenia. Badania potwierdziły również, że osoby, które rzuciły palenie są bardziej produktywne w pracy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do 2030 r. liczba zgonów związanych z paleniem papierosów może wynieść ponad 8 milionów rocznie.. Nie masz już chyba wątpliwości, że zerwanie z nałogiem tytoniowym przynosi tylko korzyści?

Jeśli powyższe prozdrowotne argumenty nie przekonują cię do rzucenia palenia, to mamy jeszcze jeden – ekonomiczny. Paląc regularnie przez 20 lat, możesz „przepalić” nawet 260 tys. złotych. Warto więc rzucić i oszczędzić i zdrowie, i pieniądze.

 

1 "Smoking Cessation"; Tiffani Sealock; Sandeep Sharma
2 "Benefits of quitting smoking on work productivity and activity impairment in the United States, the European Union and China"; Christine L. Baker, Natalia M. Flores, Kelly H. Zou, Marianna Bruno, Vannessa J. Harrison
3 "Projections of Global Mortality and Burden of Disease from 2002 to 2030"; Colin D. Mathers*, Dejan Loncar

To również może Cię zainteresować

Miażdżyca

Miażdżyca: Czym jest, jakie są jej przyczyny i skutki? Czy można jej zapobiec?
Miażdżyca (arteroskleroza) jest chorobą, której powikłania (takie, jak choroba wieńcowa, udar mózgu) stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w krajach rozwiniętych.

Czym jest zdrowy tryb życia

Czym jest zdrowy tryb życia i jaki ma wpływ na układ krążenia?
Profilaktyka chorób układu krążenia ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju wielu chorób oraz ich następstw. Zdrowy tryb życia wydłuża życie i znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Udar mózgu

Udar mózgu: objawy, przyczyny, leczenie, skutki. Czy można mu zapobiegać?
Udar mózgu to trzecia co do częstości przyczyna zgonów po 40. roku życia, a także najczęstsza przyczyna powstawania niepełnosprawności. Corocznie w Polsce odnotowuje się około 70–80 tys. przypadków wystąpienia udaru, co oznacza, że średnio dochodzi do niego co 8 minut. 

SKRÓCONA INFORMACJA O LEKU POLOCARD

NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO, DAWKA I POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: POLOCARD, 75 MG LUB 150 MG, TABLETKI DOJELITOWE. 1 TABLETKA DOJELITOWA ZAWIERA: 75 MG LUB 150 MG KWASU ACETYLOSALICYLOWEGO (ACIDUM ACETYLSALICYLICUM). SUBSTANCJA POMOCNICZA O ZNANYM DZIAŁANIU: CZERWIEŃ KOSZENILOWA, LAK (E 124). TABLETKI DOJELITOWE BARWY RÓŻOWEJ, OKRĄGŁE, OBUSTRONNIE WYPUKŁE, O LEKKO CHROPOWATEJ POWIERZCHNI, ŚREDNICY 6 MM (TABLETKI 75 MG) I 8 MM (TABLETKI 150 MG). WSKAZANIA DO STOSOWANIA: HAMOWANIE AGREGACJI PŁYTEK: •W PROFILAKTYCE CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA, KTÓRE GROŻĄ POWSTANIEM ZAKRZEPÓW I ZATORÓW W NACZYNIACH KRWIONOŚNYCH: ZAWAŁ SERCA; NIESTABILNA I STABILNA CHOROBA NIEDOKRWIENNA SERCA; • W PROFILAKTYCE INNYCH CHORÓB PRZEBIEGAJĄCYCH Z ZAKRZEPAMI W NACZYNIACH. PRZECIWWSKAZANIA: NADWRAŻLIWOŚĆ NA SUBSTANCJE CZYNNA LUB NA KTÓRĄKOLWIEK SUBSTANCJE POMOCNICZĄ. NADWRAŻLIWOŚĆ NA KWAS ACETYLOSALICYLOWY WYSTĘPUJE U 0,3% POPULACJI, W TYM U 20% CHORYCH NA ASTMĘ OSKRZELOWA LUB PRZEWLEKŁA POKRZYWKĘ. OBJAWY NADWRAŻLIWOŚCI: POKRZYWKA, A NAWET WSTRZĄS, MOGĄ WYSTĄPIĆ W CIĄGU 3 GODZIN OD PRZYJĘCIA KWASU ACETYLOSALICYLOWEGO. NADWRAŻLIWOŚĆ NA INNE NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE, PRZEBIEGAJĄCA Z OBJAWAMI TAKIMI JAK: SKURCZ OSKRZELI, ZAPALENIE BŁONY ŚLUZOWEJ NOSA, WSTRZĄS. ASTMA OSKRZELOWA, PRZEWLEKŁE SCHORZENIA UKŁADU ODDECHOWEGO, GORĄCZKA SIENNA LUB OBRZĘK BŁONY ŚLUZOWEJ NOSA, GDYŻ PACJENCI Z TYMI SCHORZENIAMI MOGĄ REAGOWAĆ NA NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE NAPADAMI ASTMY, OGRANICZONYM OBRZĘKIEM SKÓRY I BŁONY ŚLUZOWEJ (OBRZĘK NACZYNIORUCHOWY) LUB POKRZYWKA CZĘŚCIEJ NIŻ INNI PACJENCI. CZYNNA CHOROBA WRZODOWA ŻOŁĄDKA I (LUB) DWUNASTNICY ORAZ STANY ZAPALNE LUB KRWAWIENIA Z PRZEWODU POKARMOWEGO (MOŻE WYSTĄPIĆ KRWAWIENIE Z PRZEWODU POKARMOWEGO LUB UCZYNNIENIE CHOROBY WRZODOWEJ). ZABURZENIA KRZEPNIĘCIA KRWI (NP. HEMOFILIA, CHOROBA VON WILLEBRANDA, TELANGIEKTAZJE, TROMBOCYTOPENIA) ORAZ JEDNOCZESNE LECZENIE LEKAMI PRZECIWZAKRZEPOWYMI (NP. POCHODNE KUMARYNY, HEPARYNA). CIĘŻKA NIEWYDOLNOŚĆ WĄTROBY LUB NEREK. CIĘŻKA NIEWYDOLNOŚĆ SERCA. OSTATNI TRYMESTR CIĄŻY. NIEDOBÓR DEHYDROGENAZY GLUKOZO-6-FOSFORANOWEJ. DNA MOCZANOWA STOSOWANIE U DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU PONIŻEJ 16 LAT, ZWŁASZCZA W PRZEBIEGU INFEKCJI WIRUSOWYCH, ZE WZGLĘDU NA RYZYKO WYSTĄPIENIA ZESPOŁU REYE’A. Z WYŁĄCZENIEM WYJĄTKOWYCH SYTUACJI, TAKICH JAK CHOROBA KAWASAKI. STOSOWANIE JEDNOCZEŚNIE Z METROTREKSATEM W DAWKACH 15 MG/TYDZIEŃ LUB WIĘKSZYCH ZE WZGLĘDU NA MIELOTOKSYCZNOŚĆ. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: PFIZER CORPORATION AUSTRIA GMBH, FLORIDSDORFER HAUPTSTRASSE 1, 1210 WIEDEŃ, AUSTRIA.

ROZWIŃ