Aktualności

Kobieta trzymająca okulary
20.02.2019

Dieta dla serca

Jesteśmy tym, co jemy – to hasło w szczególności dobrze obrazuje relację między dietą a zdrowym sercem. W celu uniknięcia chorób sercowo - naczyniowych, konieczne jest wyeliminowanie pewnych produktów z diety i zastąpienie ich zdrowszymi. Czego powinniśmy unikać w diecie, a co jadać częściej, jeśli zależy nam na mocnym i zdrowym sercu?

Składniki diety ułożone w kształcie serca

Ogranicz tłuszcze zwierzęce

Ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, które są źródłem kwasów nasyconych jest nieodzownym warunkiem profilaktyki zawału serca. Dowody z badań klinicznych wskazują na to, że ryzyko chorób sercowo-naczyniowych zmniejsza się od 2 do 3%, gdy kwasy tłuszczowe nasycone w ilości odpowiadającej już 1% wartości energetycznej posiłku, zastąpi się wielonienasyconymi kwasami tłuszczowym1.

 

Wyeliminuj z diety tłuszcze trans

Tłuszcze trans to grupa kwasów tłuszczowych, które powstają w wyniku utwardzenia olejów roślinnych. Występują w wielu produktach codziennej diety, poczynając od chleba, a kończąc na daniach smażonych. Głównym źródłem tego rodzaju tłuszczów szkodliwych dla zdrowia są margaryny, dania typu fast – food, słone przekąski. Badania potwierdzają, że spożycie tłuszczy trans znacząco zwiększa ryzyko chorób sercowo – naczyniowych. Jedno z nich wykazało, że zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych z grupy trans o ilość odpowiadającą 2% łącznej wartości energetycznej pożywienia powoduje zwiększenie ryzyka choroby serca aż o 23%1. Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego kwasy tłuszczowe typu trans powinny stanowić mniej niż 1% wartości eneregetycznej pożywienia1 – im mniej, tym lepiej.

 

Nie dosalaj potraw

Wpływ spożycia sodu na ciśnienie tętnicze jest dobrze znany badaczom. Wnioski są jasne – zbyt duże spożycie sodu ma niekorzystny wpływ na układ sercowo – naczyniowy. Oszacowano, że zmniejszenie spożycia  sodu o 1 gram na dzień wpływa korzystnie na obniżenie skurczowego ciśnienia krwi o 3,1 mm/Hg u osób z nadciśnieniem oraz o 1,6 mm/Hg u osób z ciśnieniem prawidłowym1.  Symulacja przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych wykazała, że zmniejszenie spożycia soli o 3 gramy dziennie spowodowałoby zmniejszenie zapadalności na choroby układu krążenia nawet o blisko 10% a zapadalności na udar mózgu o 7%1. Pamiętaj, że zalecane maksymalne, dzienne spożycie soli to 5 gram1 – czyli jedna łyżeczka, a sól znajduje się także w produktach przetworzonych, które kupujemy na co dzień oraz w przekąskach.

 

Alkohol – czerwone wino w odpowiednich ilościach

Wyniki badań epidemiologicznych wskazują na pozytywny wpływ umiarkowanego spożycia alkoholu na rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Chodzi tu głównie o czerwone wino. Według badań czerwone wino przynosi korzystne efekty w kontekście chorób serca, co może wynikać z działania zawartych w nim polifenoli (zwłaszcza resweratarolu1). Polifenole to fitozwiązki, które są przedmiotem licznych badań biochemicznych i klinicznych2. Wiele z tych badań wskazuje, że dieta bogata w związki polifenolowe korzystnie wpływa na zdrowie, zmniejszając ryzyko zapadalności na choroby układu krążenia, cukrzycę, nowotwory oraz osteoporozę2. Europejskie wytyczne zalecają aby w celu zmniejszenia ryzyka chorób przewlekłych ograniczyć spożycie alkoholu do 10 gram dziennie w przypadku kobiet oraz 20 gram dziennie w przypadku mężczyzn1.

 

Błonnik przyjacielem serca

Błonnik wykazuje cechy pożądane przy profilaktyce serca. Mimo, że mechanizm tego efektu nie jest w pełni wyjaśniony przez naukowców, jedno jest pewne – zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych1. Spożycie błonnika zmniejsza poziom glukozy oraz stężenie cholesterolu całkowitego we krwi1.  Znajdziemy go w żytnim chlebie razowym, pełnoziarnistym pieczywie, otrębach pszennych, kaszach i warzywach (np. białej fasoli, szpinaku) oraz owocach (suszonych figach, jabłkach).

 

PP-POL-POL-0028


1. Europejskie wytyczne dotyczące zapobiegania chorobom serca i naczyń w praktyce klinicznej na 2012 rok; Kardiologia Polska 2012; 70 (supl. I)

2. Polifenole w profilaktyce chorób cywilizacyjnych; Zakład Profilaktyki Chorób Żywieniowozależnych, Wydział Zdrowia Publicznego, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice

To również może Cię zainteresować

Miażdżyca

Miażdżyca: Czym jest, jakie są jej przyczyny i skutki? Czy można jej zapobiec?
Miażdżyca (arteroskleroza) jest chorobą, której powikłania (takie, jak choroba wieńcowa, udar mózgu) stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w krajach rozwiniętych.

Czym jest zdrowy tryb życia

Czym jest zdrowy tryb życia i jaki ma wpływ na układ krążenia?
Profilaktyka chorób układu krążenia ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju wielu chorób oraz ich następstw. Zdrowy tryb życia wydłuża życie i znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Udar mózgu

Udar mózgu: objawy, przyczyny, leczenie, skutki. Czy można mu zapobiegać?
Udar mózgu to trzecia co do częstości przyczyna zgonów po 40. roku życia, a także najczęstsza przyczyna powstawania niepełnosprawności. Corocznie w Polsce odnotowuje się około 70–80 tys. przypadków wystąpienia udaru, co oznacza, że średnio dochodzi do niego co 8 minut. 

SKRÓCONA INFORMACJA O LEKU POLOCARD

NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO, DAWKA I POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: POLOCARD, 75 MG LUB 150 MG, TABLETKI DOJELITOWE. 1 TABLETKA DOJELITOWA ZAWIERA: 75 MG LUB 150 MG KWASU ACETYLOSALICYLOWEGO (ACIDUM ACETYLSALICYLICUM). SUBSTANCJA POMOCNICZA O ZNANYM DZIAŁANIU: CZERWIEŃ KOSZENILOWA, LAK (E 124). TABLETKI DOJELITOWE BARWY RÓŻOWEJ, OKRĄGŁE, OBUSTRONNIE WYPUKŁE, O LEKKO CHROPOWATEJ POWIERZCHNI, ŚREDNICY 6 MM (TABLETKI 75 MG) I 8 MM (TABLETKI 150 MG). WSKAZANIA DO STOSOWANIA: HAMOWANIE AGREGACJI PŁYTEK: •W PROFILAKTYCE CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA, KTÓRE GROŻĄ POWSTANIEM ZAKRZEPÓW I ZATORÓW W NACZYNIACH KRWIONOŚNYCH: ZAWAŁ SERCA; NIESTABILNA I STABILNA CHOROBA NIEDOKRWIENNA SERCA; • W PROFILAKTYCE INNYCH CHORÓB PRZEBIEGAJĄCYCH Z ZAKRZEPAMI W NACZYNIACH. PRZECIWWSKAZANIA: NADWRAŻLIWOŚĆ NA SUBSTANCJE CZYNNA LUB NA KTÓRĄKOLWIEK SUBSTANCJE POMOCNICZĄ. NADWRAŻLIWOŚĆ NA KWAS ACETYLOSALICYLOWY WYSTĘPUJE U 0,3% POPULACJI, W TYM U 20% CHORYCH NA ASTMĘ OSKRZELOWA LUB PRZEWLEKŁA POKRZYWKĘ. OBJAWY NADWRAŻLIWOŚCI: POKRZYWKA, A NAWET WSTRZĄS, MOGĄ WYSTĄPIĆ W CIĄGU 3 GODZIN OD PRZYJĘCIA KWASU ACETYLOSALICYLOWEGO. NADWRAŻLIWOŚĆ NA INNE NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE, PRZEBIEGAJĄCA Z OBJAWAMI TAKIMI JAK: SKURCZ OSKRZELI, ZAPALENIE BŁONY ŚLUZOWEJ NOSA, WSTRZĄS. ASTMA OSKRZELOWA, PRZEWLEKŁE SCHORZENIA UKŁADU ODDECHOWEGO, GORĄCZKA SIENNA LUB OBRZĘK BŁONY ŚLUZOWEJ NOSA, GDYŻ PACJENCI Z TYMI SCHORZENIAMI MOGĄ REAGOWAĆ NA NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE NAPADAMI ASTMY, OGRANICZONYM OBRZĘKIEM SKÓRY I BŁONY ŚLUZOWEJ (OBRZĘK NACZYNIORUCHOWY) LUB POKRZYWKA CZĘŚCIEJ NIŻ INNI PACJENCI. CZYNNA CHOROBA WRZODOWA ŻOŁĄDKA I (LUB) DWUNASTNICY ORAZ STANY ZAPALNE LUB KRWAWIENIA Z PRZEWODU POKARMOWEGO (MOŻE WYSTĄPIĆ KRWAWIENIE Z PRZEWODU POKARMOWEGO LUB UCZYNNIENIE CHOROBY WRZODOWEJ). ZABURZENIA KRZEPNIĘCIA KRWI (NP. HEMOFILIA, CHOROBA VON WILLEBRANDA, TELANGIEKTAZJE, TROMBOCYTOPENIA) ORAZ JEDNOCZESNE LECZENIE LEKAMI PRZECIWZAKRZEPOWYMI (NP. POCHODNE KUMARYNY, HEPARYNA). CIĘŻKA NIEWYDOLNOŚĆ WĄTROBY LUB NEREK. CIĘŻKA NIEWYDOLNOŚĆ SERCA. OSTATNI TRYMESTR CIĄŻY. NIEDOBÓR DEHYDROGENAZY GLUKOZO-6-FOSFORANOWEJ. DNA MOCZANOWA STOSOWANIE U DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU PONIŻEJ 16 LAT, ZWŁASZCZA W PRZEBIEGU INFEKCJI WIRUSOWYCH, ZE WZGLĘDU NA RYZYKO WYSTĄPIENIA ZESPOŁU REYE’A. Z WYŁĄCZENIEM WYJĄTKOWYCH SYTUACJI, TAKICH JAK CHOROBA KAWASAKI. STOSOWANIE JEDNOCZEŚNIE Z METROTREKSATEM W DAWKACH 15 MG/TYDZIEŃ LUB WIĘKSZYCH ZE WZGLĘDU NA MIELOTOKSYCZNOŚĆ. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: PFIZER CORPORATION AUSTRIA GMBH, FLORIDSDORFER HAUPTSTRASSE 1, 1210 WIEDEŃ, AUSTRIA.

ROZWIŃ