Aktualności

Kobieta trzymająca okulary
20.02.2019

Od zęba do serca

Potoczne powiedzenie mówi, że zęby – w przeciwieństwie do włosów – nie odrastają. Stałe uzębienie mamy na całe życie, więc trzeba o nie dbać nie tylko ze względów estetycznych. Jedną z chorób jamy ustnej jest choroba przyzębia, która obejmuje dziąsło, okostną, ozębną a także kość wyrostka zębodołowego. Pod wpływem zakażenia tkanek przyzębia dochodzi do szeregu niekorzystnych zmian, na przykład zapalnej resorpcji kości wyrostka, która w konsekwencji może prowadzić do utraty zęba. Badania wykazują, że choroby przyzębia mogą także wpływać na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Mężczyzna z bólem zęba

Co mówią badania?

Wiele zagranicznych badań wykazuje zależność pomiędzy chorobami przyzębia a ryzykiem występowania schorzeń sercowo – naczyniowych. W jednym z nich badacze we współpracy z NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey) wykazali, że wśród blisko 1000 przebadanych, osoby z paradontozą miały o 25% większe ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca1. Co ciekawe, według badaczy mężczyźni w wieku 50 lat z paradontozą byli o 72% bardziej narażeni na rozwój choroby wieńcowej w stosunku do grupy ze zdrowym przyzębiem2.

W innym sześcioletnim badaniu kohortowym wykazano, że mężczyźni, którzy mieli braki w uzębieniu i towarzyszącą chorobę przyzębia, byli aż o 70% bardziej narażeni na wystąpienie choroby wieńcowej serca2.

 

Problemy sercowe a choroba przyzębia

Bakterie odpowiedzialne za stan zapalny przyzębia, takie jak Streptocococcus sanguis iPorphyromona gingivalis wywołują agregację płytek krwi poprzez ekspresję kolagenopodobnych białek. Zagregowane białka natomiast mogą odgrywać rolę w powstawaniu miażdżycy i zdarzeń zakrzepowo-zatorowych2.

Szczególnie groźne dla osób z wadami serca i po przebytych zabiegach kardiochirurgicznych mogą być urazy związane z tkankami przyzębia. Uszkodzenie tkanki jamy ustnej w trakcie zabiegu stomatologicznego, na przykład ekstrakcji zęba czy leczenia kanałowego, może skutkować przedostaniem się bakterii z jamy ustnej do krwi.  Zdarza się, że bakterie są eliminowane z organizmu samoistnie. Jednak u osób z po przebytych chorobach serca może dojść do infekcyjnego zapalenia wsierdzia3.

 

Profilaktyka u stomatologa

Koniecznie poinformuj dentystę przed interwencją stomatologiczną, jeśli masz wadę serca lub kiedykolwiek w przeszłości chorowałeś na infekcyjne zapalenie wsierdzia. Stomatolog powinien też wiedzieć jeśli przeszedłeś jakikolwiek zabieg kardiochirurgiczny z użyciem sztucznych materiałów lub jesteś po zabiegu wszczepienia sztucznej zastawki czy plastyki zastawki. W tych przypadkach zostanie Ci przepisana odpowiednia antybiotykoterapia jako profilaktyczne działanie przeciwko ewentualnym powikłaniom w wyniku uszkodzenia przyzębia3.

 

Choroby przyzębia a inne schorzenia

Choroby przyzębia to poważny problem, ponieważ w bezpośredni sposób wpływają na nasz ogólny stan zdrowia. Zmienione zapalnie przyzębie stanowi siedlisko bakterii oraz mediatorów zapalanych. Taki stan może spowodować wzrost ryzyka zachorowań na wiele schorzeń ogólnych, w tym: cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów czy osteoporozy lub zmienić przebieg tych chorób1.

 

PP-POL-POL-0033


1.  „Choroby przyzębia”; M.Jóźwik, Z.Kopański; Journal of Clinical Healthcare

2. „The link between periodontal disease and cardiovascular disease: How far we have come in last two decades?” ; J Indian Soc Periodontol. 2010 Jul-Sep; 14(3): 148–154.

3. Wytyczne ESC dotyczące leczenia infekcyjnego zapalenia wsierdzia w 2015 roku

To również może Cię zainteresować

Miażdżyca

Miażdżyca: Czym jest, jakie są jej przyczyny i skutki? Czy można jej zapobiec?
Miażdżyca (arteroskleroza) jest chorobą, której powikłania (takie, jak choroba wieńcowa, udar mózgu) stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w krajach rozwiniętych.

Czym jest zdrowy tryb życia

Czym jest zdrowy tryb życia i jaki ma wpływ na układ krążenia?
Profilaktyka chorób układu krążenia ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju wielu chorób oraz ich następstw. Zdrowy tryb życia wydłuża życie i znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Udar mózgu

Udar mózgu: objawy, przyczyny, leczenie, skutki. Czy można mu zapobiegać?
Udar mózgu to trzecia co do częstości przyczyna zgonów po 40. roku życia, a także najczęstsza przyczyna powstawania niepełnosprawności. Corocznie w Polsce odnotowuje się około 70–80 tys. przypadków wystąpienia udaru, co oznacza, że średnio dochodzi do niego co 8 minut. 

SKRÓCONA INFORMACJA O LEKU POLOCARD

NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO, DAWKA I POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: POLOCARD, 75 MG LUB 150 MG, TABLETKI DOJELITOWE. 1 TABLETKA DOJELITOWA ZAWIERA: 75 MG LUB 150 MG KWASU ACETYLOSALICYLOWEGO (ACIDUM ACETYLSALICYLICUM). SUBSTANCJA POMOCNICZA O ZNANYM DZIAŁANIU: CZERWIEŃ KOSZENILOWA, LAK (E 124). TABLETKI DOJELITOWE BARWY RÓŻOWEJ, OKRĄGŁE, OBUSTRONNIE WYPUKŁE, O LEKKO CHROPOWATEJ POWIERZCHNI, ŚREDNICY 6 MM (TABLETKI 75 MG) I 8 MM (TABLETKI 150 MG). WSKAZANIA DO STOSOWANIA: HAMOWANIE AGREGACJI PŁYTEK: •W PROFILAKTYCE CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA, KTÓRE GROŻĄ POWSTANIEM ZAKRZEPÓW I ZATORÓW W NACZYNIACH KRWIONOŚNYCH: ZAWAŁ SERCA; NIESTABILNA I STABILNA CHOROBA NIEDOKRWIENNA SERCA; • W PROFILAKTYCE INNYCH CHORÓB PRZEBIEGAJĄCYCH Z ZAKRZEPAMI W NACZYNIACH. PRZECIWWSKAZANIA: NADWRAŻLIWOŚĆ NA SUBSTANCJE CZYNNA LUB NA KTÓRĄKOLWIEK SUBSTANCJE POMOCNICZĄ. NADWRAŻLIWOŚĆ NA KWAS ACETYLOSALICYLOWY WYSTĘPUJE U 0,3% POPULACJI, W TYM U 20% CHORYCH NA ASTMĘ OSKRZELOWA LUB PRZEWLEKŁA POKRZYWKĘ. OBJAWY NADWRAŻLIWOŚCI: POKRZYWKA, A NAWET WSTRZĄS, MOGĄ WYSTĄPIĆ W CIĄGU 3 GODZIN OD PRZYJĘCIA KWASU ACETYLOSALICYLOWEGO. NADWRAŻLIWOŚĆ NA INNE NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE, PRZEBIEGAJĄCA Z OBJAWAMI TAKIMI JAK: SKURCZ OSKRZELI, ZAPALENIE BŁONY ŚLUZOWEJ NOSA, WSTRZĄS. ASTMA OSKRZELOWA, PRZEWLEKŁE SCHORZENIA UKŁADU ODDECHOWEGO, GORĄCZKA SIENNA LUB OBRZĘK BŁONY ŚLUZOWEJ NOSA, GDYŻ PACJENCI Z TYMI SCHORZENIAMI MOGĄ REAGOWAĆ NA NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE NAPADAMI ASTMY, OGRANICZONYM OBRZĘKIEM SKÓRY I BŁONY ŚLUZOWEJ (OBRZĘK NACZYNIORUCHOWY) LUB POKRZYWKA CZĘŚCIEJ NIŻ INNI PACJENCI. CZYNNA CHOROBA WRZODOWA ŻOŁĄDKA I (LUB) DWUNASTNICY ORAZ STANY ZAPALNE LUB KRWAWIENIA Z PRZEWODU POKARMOWEGO (MOŻE WYSTĄPIĆ KRWAWIENIE Z PRZEWODU POKARMOWEGO LUB UCZYNNIENIE CHOROBY WRZODOWEJ). ZABURZENIA KRZEPNIĘCIA KRWI (NP. HEMOFILIA, CHOROBA VON WILLEBRANDA, TELANGIEKTAZJE, TROMBOCYTOPENIA) ORAZ JEDNOCZESNE LECZENIE LEKAMI PRZECIWZAKRZEPOWYMI (NP. POCHODNE KUMARYNY, HEPARYNA). CIĘŻKA NIEWYDOLNOŚĆ WĄTROBY LUB NEREK. CIĘŻKA NIEWYDOLNOŚĆ SERCA. OSTATNI TRYMESTR CIĄŻY. NIEDOBÓR DEHYDROGENAZY GLUKOZO-6-FOSFORANOWEJ. DNA MOCZANOWA STOSOWANIE U DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU PONIŻEJ 16 LAT, ZWŁASZCZA W PRZEBIEGU INFEKCJI WIRUSOWYCH, ZE WZGLĘDU NA RYZYKO WYSTĄPIENIA ZESPOŁU REYE’A. Z WYŁĄCZENIEM WYJĄTKOWYCH SYTUACJI, TAKICH JAK CHOROBA KAWASAKI. STOSOWANIE JEDNOCZEŚNIE Z METROTREKSATEM W DAWKACH 15 MG/TYDZIEŃ LUB WIĘKSZYCH ZE WZGLĘDU NA MIELOTOKSYCZNOŚĆ. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: PFIZER CORPORATION AUSTRIA GMBH, FLORIDSDORFER HAUPTSTRASSE 1, 1210 WIEDEŃ, AUSTRIA.

ROZWIŃ