Aktualności

Kobieta trzymająca okulary
09.10.2018

Zdrowe jelita - zdrowe serce

Przez żołądek do serca – mówi stare porzekadło, odnosząc się do uwodzenia przy pomocy pysznych potraw. To powiedzenie można jednak interpretować również przez pryzmat zdrowia. Okazuje się, że praca układu pokarmowego – którą warunkuje to, co jemy – ma wpływ na funkcjonowanie serca. Konkretnie chodzi o jelita i zamieszkujące je bakterie, które mogą mieć korzystny bądź szkodliwy wpływ na układ krążenia.

Dłonie ułożone w kształcie serca na brzuchu

Jelita a serce – przegląd badań

Bakterie jelitowe są bardzo ważnym elementem ekosystemu mikrobiologicznego w jelitach. Jelita są skolonizowane przez 1014 mikroorganizmów, a to prawie 10 razy więcej niż liczba komórek w ciele człowieka. Bakterie w jelitach odgrywają istotną rolę w organizmie, dostarczając niezbędnych składników odżywczych, syntezując witaminę K czy wspomagając trawienie celulozy. Mogą one być także potencjalnie szkodliwe gdy flora w jelitach ulegnie zmianie na skutek chorób, stresu i złych nawyków żywieniowych.

Niektóre choroby jelitowe mogą być powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób serca. W jednym z ostatnich badań przeprowadzonych w Finlandii stwierdzono, że choroba sercowo – naczyniowa występowała znacznie częściej u pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit w porównaniu z grupą kontrolną2. Co ciekawe, u tych pacjentów zwykle nie obserwowano typowychczynników ryzyka charakterystycznych dla chorób serca2.

Naukowcy podsumowali, że związek pomiędzy niewydolnością serca a jelitami w niektórych przypadkach może być nawet błędnym kołem. Niewydolność serca najprawdopodobniej związana jest z obrzękiem błony śluzowej jelita, co w rezultacie upośledza funkcje bariery jelitowej. Efektem tego może być zwiększone przenoszenie bakterii i endotoksyn przez ściany jelita do układu krążenia, a tym samym wystąpienie zaostrzonej choroby serca2.

Jak poprawić pracę jelit?

Warto zatem poprawić pracę naszych jelit, by cieszyć lepszym samopoczuciem, ale też obniżyć ryzyko chorób serca. Jak to zrobić? Jest kilka sposobów. Należą do nich:

  • Jedz posiłki regularnie. Twoje jelita pracują lepiej, gdy jedzenie spożywasz w o tych samych porach każdego dnia i w regularnych odstępach czasu
  • Staraj się spożywać posiłki w podobnych ilościach każdego dnia
  • Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia dla Twoich jelit, ponieważ jest związany z ich stymulacją
  • Twoja dieta powinna być bogata w błonnik
  • Staraj się ograniczyć spożycie kofeiny
  • Pij dziennie minimum 8 szklanek wody, zwłaszcza gdy Twoja dieta jest bogata w błonnik.

 

1 Impacts of Gut Bacteria on Human Health and Diseases; Int. J. Mol. Sci. 2015, 16, 7493-7519
2 The heart and the gut; European Heart Journal (2014) 35, 426–430
3 Healthy Bowel Habits; University of Michigane

To również może Cię zainteresować

Miażdżyca

Miażdżyca: Czym jest, jakie są jej przyczyny i skutki? Czy można jej zapobiec?
Miażdżyca (arteroskleroza) jest chorobą, której powikłania (takie, jak choroba wieńcowa, udar mózgu) stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w krajach rozwiniętych.

Czym jest zdrowy tryb życia

Czym jest zdrowy tryb życia i jaki ma wpływ na układ krążenia?
Profilaktyka chorób układu krążenia ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju wielu chorób oraz ich następstw. Zdrowy tryb życia wydłuża życie i znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Udar mózgu

Udar mózgu: objawy, przyczyny, leczenie, skutki. Czy można mu zapobiegać?
Udar mózgu to trzecia co do częstości przyczyna zgonów po 40. roku życia, a także najczęstsza przyczyna powstawania niepełnosprawności. Corocznie w Polsce odnotowuje się około 70–80 tys. przypadków wystąpienia udaru, co oznacza, że średnio dochodzi do niego co 8 minut. 

SKRÓCONA INFORMACJA O LEKU POLOCARD

NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO, DAWKA I POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: POLOCARD, 75 MG LUB 150 MG, TABLETKI DOJELITOWE. 1 TABLETKA DOJELITOWA ZAWIERA: 75 MG LUB 150 MG KWASU ACETYLOSALICYLOWEGO (ACIDUM ACETYLSALICYLICUM). SUBSTANCJA POMOCNICZA O ZNANYM DZIAŁANIU: CZERWIEŃ KOSZENILOWA, LAK (E 124). TABLETKI DOJELITOWE BARWY RÓŻOWEJ, OKRĄGŁE, OBUSTRONNIE WYPUKŁE, O LEKKO CHROPOWATEJ POWIERZCHNI, ŚREDNICY 6 MM (TABLETKI 75 MG) I 8 MM (TABLETKI 150 MG). WSKAZANIA DO STOSOWANIA: HAMOWANIE AGREGACJI PŁYTEK: •W PROFILAKTYCE CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA, KTÓRE GROŻĄ POWSTANIEM ZAKRZEPÓW I ZATORÓW W NACZYNIACH KRWIONOŚNYCH: ZAWAŁ SERCA; NIESTABILNA I STABILNA CHOROBA NIEDOKRWIENNA SERCA; • W PROFILAKTYCE INNYCH CHORÓB PRZEBIEGAJĄCYCH Z ZAKRZEPAMI W NACZYNIACH. PRZECIWWSKAZANIA: NADWRAŻLIWOŚĆ NA SUBSTANCJE CZYNNA LUB NA KTÓRĄKOLWIEK SUBSTANCJE POMOCNICZĄ. NADWRAŻLIWOŚĆ NA KWAS ACETYLOSALICYLOWY WYSTĘPUJE U 0,3% POPULACJI, W TYM U 20% CHORYCH NA ASTMĘ OSKRZELOWA LUB PRZEWLEKŁA POKRZYWKĘ. OBJAWY NADWRAŻLIWOŚCI: POKRZYWKA, A NAWET WSTRZĄS, MOGĄ WYSTĄPIĆ W CIĄGU 3 GODZIN OD PRZYJĘCIA KWASU ACETYLOSALICYLOWEGO. NADWRAŻLIWOŚĆ NA INNE NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE, PRZEBIEGAJĄCA Z OBJAWAMI TAKIMI JAK: SKURCZ OSKRZELI, ZAPALENIE BŁONY ŚLUZOWEJ NOSA, WSTRZĄS. ASTMA OSKRZELOWA, PRZEWLEKŁE SCHORZENIA UKŁADU ODDECHOWEGO, GORĄCZKA SIENNA LUB OBRZĘK BŁONY ŚLUZOWEJ NOSA, GDYŻ PACJENCI Z TYMI SCHORZENIAMI MOGĄ REAGOWAĆ NA NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE NAPADAMI ASTMY, OGRANICZONYM OBRZĘKIEM SKÓRY I BŁONY ŚLUZOWEJ (OBRZĘK NACZYNIORUCHOWY) LUB POKRZYWKA CZĘŚCIEJ NIŻ INNI PACJENCI. CZYNNA CHOROBA WRZODOWA ŻOŁĄDKA I (LUB) DWUNASTNICY ORAZ STANY ZAPALNE LUB KRWAWIENIA Z PRZEWODU POKARMOWEGO (MOŻE WYSTĄPIĆ KRWAWIENIE Z PRZEWODU POKARMOWEGO LUB UCZYNNIENIE CHOROBY WRZODOWEJ). ZABURZENIA KRZEPNIĘCIA KRWI (NP. HEMOFILIA, CHOROBA VON WILLEBRANDA, TELANGIEKTAZJE, TROMBOCYTOPENIA) ORAZ JEDNOCZESNE LECZENIE LEKAMI PRZECIWZAKRZEPOWYMI (NP. POCHODNE KUMARYNY, HEPARYNA). CIĘŻKA NIEWYDOLNOŚĆ WĄTROBY LUB NEREK. CIĘŻKA NIEWYDOLNOŚĆ SERCA. OSTATNI TRYMESTR CIĄŻY. NIEDOBÓR DEHYDROGENAZY GLUKOZO-6-FOSFORANOWEJ. DNA MOCZANOWA STOSOWANIE U DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU PONIŻEJ 16 LAT, ZWŁASZCZA W PRZEBIEGU INFEKCJI WIRUSOWYCH, ZE WZGLĘDU NA RYZYKO WYSTĄPIENIA ZESPOŁU REYE’A. Z WYŁĄCZENIEM WYJĄTKOWYCH SYTUACJI, TAKICH JAK CHOROBA KAWASAKI. STOSOWANIE JEDNOCZEŚNIE Z METROTREKSATEM W DAWKACH 15 MG/TYDZIEŃ LUB WIĘKSZYCH ZE WZGLĘDU NA MIELOTOKSYCZNOŚĆ. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: PFIZER CORPORATION AUSTRIA GMBH, FLORIDSDORFER HAUPTSTRASSE 1, 1210 WIEDEŃ, AUSTRIA.

ROZWIŃ